نشست تبیین طرح تحول اجتماعی مسجد محور، با حضور حجت الاسلام والمسلمین میرمحمدیان معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر میرمحمدیان در این نشست که با حضور مدیران ادارات تبلیغات اسلامی استان اصفهان برگزار شد، به طرح محوری سازمان با عنوان «طرح تحول اجتماعی مسجد محور» اشاره کرد و گفت: سازمان تبلیغات اسلامی با اجرای این طرح، فراهم‌سازی زمینه‌های شکل‌گیری تمدن اسلامی و ارائه الگوهای مناسب و تقویت مساجد تراز انقلاب اسلامی را دنبال می‌کند.

وی با تاکید بر حضور روحانیون کارآمد در مساجد و برکات حضور آنان در مناطق روستایی افزود: روحانیون باید در بین اقشار مختلف مردم حضور یابند و ارتباط چهره به چهره خود با مردم را تقویت کنند.

معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه مساجد باید محور فعالیت محلات باشند، اظهار کرد: اگر بخواهیم مساجد روح بگیرند، باید امام داشته باشند؛ امام مسجد باید امام محل نیز بوده و نسبت به تمام شئون محله آگاه باشد و مشکلات محله را از خود بداند.

وی گفت: منظور از مسجدِ محله، مسجد جامع نیست بلکه مسجدی است که الگویی برای دیگر مساجد است و امام او ظرفیت بیشتری برای تحول دارد و جریان‌ساز است.

حجت الاسلام میرمحمدیان افزود: اگر مردم در محله‌ها به امام محلّه و مسجد وصل بشوند، جامعه نیز استحکام بیشتری پیدا می‌کند و امور محله بدون وابستگی به اعتبارات دولتی و به صورت مردمی انجام خواهد گرفت.

وی بیان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی در این ارتباط سعی دارد نگاه تسهیل‌گرانه داشته باشد و در این طرح به امامان محله بسته‌های خدماتی شامل خدمات محتوایی، آموزشی، مشاوره،رسانه‌، حقوقی، اشتغال و خانواده ارائه می‌کند.

میرمحمدیان ادامه داد: ارائه این بسته‌ها، کمک شایانی به روحانیون در انجام ماموریت‌های تبلیغی آنان می‌کند.

در این نشست همچنین مدیران ادارات تبلیغات اسلامی شهرستانهای استان اصفهان سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص طرح تحول اجتماعی مسجد محور و روند اجرای آن بیان کردند و حجت الاسلام میرمحمدیان به آنان پاسخ داد.

در نشستی جداگانه نیز موضوع ریشه‌های مشکلات اقتصادی جامعه ایران و راهکارهای برون رفت از آن، توسط دکتر بخشی از اساتید دانشگاه تبیین شد.


گزارش تصویری