به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان، حجت‌الاسلام رحمت الله اروجی ۱۴ آذرماه در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی سمیرم که در آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) این شهر برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) به بیان فلسفه دین و ویژگیهای منحصر به فرد شریعت اسلام پرداخت و گفت: مسأله نیاز بشر به حقیقت دین امری بدیهی و انکارناپذیر است و این موضوع برای پژوهشکده‌های علمی در جهان و روشنفکران غربی پذیرفته شده است.

وی اضافه کرد: دین مجموعه ای از بایدها و نبایدها و قوانین و مقرراتی است که با هدف تعالی بشر به سعادت و خوشبختی تدوین شده است و از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است و برای پایداری اجتماع، وجود قانون ضروری است، می‌توان استدلال کرد که همه انسانهای روی زمین دیندار هستند؛ البته عده‌ای به مرام توحید و عده‌ای به مرام شرک.

وی پس از تبیین ویژگیهای مکاتب توحیدی و بشری به ویژگیهای دین مبین اسلام به‌عنوان دین الهی اشاره کرد و افزود: ویژگی منحصر به فرد و معجزه جاوید پیامبر اسلام، قرآن کریم است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه قرآن و اهل بیت(ع) توأمان موجب سعادت و عاقبت به خیری هستند، افزود: قرآن کریم حبل‌المتین، میثاق جاوید، فرقان و ارمغان پروردگار و سراسر استدلال عقلانی است.

حجت‌الاسلام اروجی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: تقلید در اصول دین باید بر اساس استدلالهای عقلانی باشد و دین مبین اسلام هیچگاه عبادت از سرِ تقلید کورکورانه را توصیه نمی‌کند.

وی ادامه داد: توحید، نبوت، امامت و معاد حقیقتهایی هستند که انسان باید با مطالعه و استدلالهای عقلی آنها را بپذیرد و بدان معتقد باشد.

حجت‌الاسلام اروجی با بیان اینکه در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) توصیه‌های فراوان به تفکر شده است، افزود: امام رضا(ع) می‌فرماید "عبادت حقیقی، به نماز و روزه فراوان نیست، بلکه تفکّر در امر خدای عزّوجّل است."

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان خطاب به مدیران موسسات و خانه های قرآن گفت: شما صاحبان کرسی خدمت به ساحت مقدس قرآن کریم و سنگردار جهاد فرهنگی تبلیغی هستید و باید با وجود همه گرفتاریها، ایمان به پیروزی و موفقیت داشته باشید و خود را برای مسئولیتهای عظیم‌تر در آینده آماده کنید.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به آیه ۱۰ سوره فاطر و تبریک پیروزیهای جبهه مقاومت و پایان سیطره داعش اظهار کرد: سردار سلیمانی فرمانده دلیر نیروی قدس سپاه " مَنْ کَانَ یُرِیدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِیعًالله" را در بوکمال سوریه و آنجا که دارد داعش را به تاریخ می‌سپارد، به خوبی درک کرده است.